Anna Design Stuff

Formáty grafických dokumentů – jak je ukládat a posílat

20. 9. 2022

Kdo začína s grafikou, asi narazí časem na problém – jak se vyznat ve všech typech grafických dokumentů? InDesign, Illustrator a Photoshop ukládají různé dokumenty s různými koncovkami. Jak se liší a jak s nimi pracovat?

Adobe InDesign

Indesign pracuje s formátem .indd. Je to typ souboru, kde kombinujeme obrázky, případně loga, další ozdobné prvky – geometrické tvary, které jsme si případně narýsovali a text.

Soubor .indd ale není vhodné rozesílat mailem ani jiným způsobem, protože příjemce zřejmě nebude mít instalovaný InDesign a žádný jiný program soubor .indd neotevře.

Jak to vyřešíme?

Vyrobíme PDF, je to univerzální soubor, který otevře každý. Pozor, pédéefko nejde editovat. Takže pokud chceme někomu poslat InDesign dokument (nějakému grafikovi) a chceme, aby ho dále editoval, musíme mu poslat .indd dokument a všechny použité obrázky a fonty k tomu. Dokument musíme tzv. „sbalit“, viz níže. Nejdříve si ale vysvětleme PDF.

 

1. Výroba PDF v InDesignu

 

a) Links – provázání s obrázkem

V dokumentu nejdříve zkontrolujeme, jestli máme správně importované obrázky. Otevřeme si panel Links (Window – Links). V něm je seznam všech použitých obrázků. Pokud jsou všechny v pořádku, v panelu nesvítí červený otazník. Je-li u některého obrázku červený otazník, znamená to, že jsme obrázek po posledním otevření dokumentu přesunuli na nějaké jiné místo na disku, než kde byl ve chvíli, když jsme ho do Indesignu natáhli, anebo jsme ho po natažení do InDesignu upravili (třeba ve Photoshopu). InDesign tedy bud’ neví, kde obrázek je anebo nemá nataženou jeho poslední, upravenou verzi. Každopádně takto nemůže udělat PDF. Takže mu musíme říct, kde je obrázek uložený.

V panelu Links svítí červený otazník – chybí nám tedy propojení obrázku s InDesignem.

Označíme v panelu Links obrázek, který chybí (i když se v InDesignu pořád zobrazuje) a pak klikneme na ikonku řetězu. Otevře se nám okno počítače s našimi složkami a v něm mu ukážeme, kde obrázek je. Až si InDesign najde tenhle ztracený link, přestane u obrázku svítit červený otazník a můžeme udělat PDF.

Klikneme na ikonku řetězu a najdeme ve svých složkách ztracený obrázek. Až ho najdeme, klikneme na něj, InDesign si k němu zapamatuje cestu.

b)  CMYK

Děláme-li tiskové PDF, ujistíme se, že máme všechny obrázky a objekty ve CMYKu.

c) Můžeme udělat PDF.

Náhledové PDF

Klikneme na File (Soubor) nahoře v liště a vybereme Export. Zvolíme PDF a vybereme možnost High Quality Print. Potvrdíme a uložíme.

Nastavíme High Quality Print a stiskneme Export. Hotovo!

Tiskové PDF

Děláme-li tiskové PDF, všechny obrázky musí být ve CMYKu a v rozlišení 300 dpi. Také musíme mít nastavenou spadávku – prostor za místem, kde se tiskovina ořízne. Máme-li toto správně, opět dáme File (Soubor) – Export. Znovu PDF a dáme možnost Press Quality. Klikneme na záložku Marks and Bleeds a tam zaškrtneme Crop Marks a Use Document Bleed Settings. Potvrdíme a uložíme.

V InDesignu vybereme File – Export – PDF a zvolíme Press Quality.

V kolonce Marks and Bleed zaškrtneme ořezové značky (Crop Marks) a Use Document Bleed Settings (= použij nastavení spadávky z dokumentu).

PDF můžeme zasílat komukoliv, projde bez problémů i mailem. Každému se zobrazí správně, s fonty i obrázky.

2. Export JPG nebo PNG z InDesignu

V InDesignu můžete exportovat dokument také jako JPG. Klikněte na File, Export a z formátů místo PDF vyberte JPG, případně PNG. To je celé! 🙂

3. Jak sbalit a poslat InDesign dokument

Pokud byste potřebovali někomu poslat InDesign dokument, dejte příkaz Package (pod nabídkou File, Soubor). InDesign vytvoří složku, do níž umístí InDesign dokument, všechny obrázky, loga a použité fonty. Vznikne dost objemná složka . Tu zazipujte a pošlete přes Úschovnu nebo WeTransfer. Mailem neprojde. InDesign ale pravděpodobně nikomu posílat nebudete, většinou k tomu není důvod.

 

Adobe Illustrator

 

1. Jak udělat v Illustratoru PDF

Illustrator pracuje s vektory a ty mají koncovku .ai nebo .eps. Máte-li hotový obrázek, který chcete někomu poslat, můžete ho jednoduše přeuložit jako PDF rovnou pod File – Save as… Pédéefko uložené v Illustratoru lze editovat a příjemce si ho bude moct ve svém Illustratoru otevřít. Chcete-li, aby příjemce editoval obrázek a použili jste fonty, pošlete mu je k tomu. Chcete-li se jen pochlubit například vytvořeným logem a nechcete posílat fonty, převed’te fonty do křivek, aby se příjemci dobře zobrazily. Jak na to?

Jak v Illustratoru převést fonty do křivek

Černou šipkou označte všechny fonty…

… a klikněte na Type – Create Outlines. Hotovo!

Pak už jen dejte File, Save as… a zvolte PDF. Opět náhledové nebo tiskové, jako v InDesignu.

 

2. Jak uložit v Illustratoru SVG

Může se vám stát, že po vás někdo bude chtít poslat obrázek jako SVG a tuhle možnost máte také pod Save as.. Jde o formát, který zachová křivky a obrázek půjde editovat.

 

3. Jak uložit v Illustratoru JPG nebo PNG

Potřebujete-li uložit illustrátorový soubor v JPG nebo PNG, musíte jej vyexportovat.

Pod File klikněte na Export a zvolte Save For Web (Legacy). Z nabídky vyberte PNG-24 (anebo JPG, dle potřeby).

Výhoda vektoru je, že ho můžete vyexportovat větší než jste ho vytvořili. Takže i když máte náhled mrňavý a Illustrator vám nabízí, že ho uloží malinký, třeba jen 200 px široký, můžete si zvolit, že ho chcete 1500 px veliký a pořád bude stejně kvalitní. Na screshotu vidíte, že jsem zvolila zvětšení na 500%.

Obrázek měl jen 200 px na šířku. Díky vektorovému formátu jej ale můžeme exportovat klidně ve velikosti 1500 px na šířku bez ztráty kvality.

Dejte Save a máte hotovo.

Pozor, JPG i PNG už nejsou vektory, jsou to bitmapy, tedy už nepůjdou zvětšovat donekonečna, jako vektor. Při přiblížení budou „zubaté“ – jako klasická fotka.

 

Adobe Photoshop

 

1. PSD

Ve Photoshopu budete nejčastěji pracovat s PSD. To je photoshopový formát, který nám umožňuje práci s vrstvami.

Chcete -li ale někomu dílo poslat, je potřeba ho uložit do JPG nebo PNG. Dělá se to opět přes Export.

 

2. Export JPG a PNG z Photoshopu

Pod nabídkou File zvolíme Export a klikneme na Save For Web (Legacy). Vybereme nahoře PNG nebo JPG a u JPG máte ještě možnost Low, Medium, High, Very High, Maximum. Dáme-li maximum, obrázek bude kvalitnější, ale datově objemnější. Vyzkoušejte pokusem a omylem, co vám nejlíp sedí. 🙂

Zvolte kvalitu JPG, máte na výběr od Maximum po Low… vyzkoušejte, co vám bude vyhovovat.

Pozor, ve Photoshopu si nemůžeme obrázek exportovat větší, než je, to by bylo na úkor kvality, to lze jen u vektoru. Zde tedy nechte velikost, jakou vám Photoshop nabízí (to je velikost, v jaké jste dílo vytvořili), případně ho zmenšete, aby lépe prošel mailem. Ale zde nezvětšovat! 

Dejte Save a máte hotovo.

Související články